etap

Jestem na etapie gdzie można by już zacząć rozkładać przewody do wentylacji, a zamierzam zrobić to w całości samodzielnie nie wiem na jakich kanałach to zrobić 63mm czy 75mm. Nie wiem czy wszystko mam liczyć na maxa dla 5m/s w kanałach, bo chciałbym aby rekuperator w większości chodził na najniższym biegu dając te 2m/s i zapewniając odpowiednią wentylację. Czy może dla tych 2m/s muszę mieć wymagane ilości powietrza w pomieszczeniach? Poniżej pierwsza wersja bilansu powietrza:  Poniżej też rozkład pomieszczeń i rozmieszczenie kanałów. Na tym etapie widzę że po 2 szt 75/63 na punkt to będzie za dużo, ale nie wiem jak to zmienić żeby było dobrze. Nawiew mam tradycyjnie do pomieszczeń suchych a wywiew z mokrych i brudnych. Jest też wywiew z pomiesczenia technicznego gdzie będzie dużo elektroniki generującej ciepło i miejsce na pralkę - więc to pomieszczenie musi mieć wywiew, zastanawiałem się też czy nie dać tam nawiewu, ale nie wiem czy coś takiego się praktykuję. Proszę o jakieś wskazówki czy to ma ręce i nogiZrobiłbym rozdzielacze bliżej środka domu, żeby poszło mniej przewodów i opory w każdej nitce były podobne.W wiatrołapie dałbym wywiew, żeby nie śmierdziało i żeby buty lepiej schły. Podobnie pomyślałbym o jakimś wyiewie w garderobie, żeby tam też nic się nie kisiło. W WC 20m3/h to mało. Poza tym przestawiłbym nawiew w salonie z lewego górnego rogu w prawy dolny, co powinno wyrównać przepływ powietrza od nawiewów w stronę kuchni.

Jeśli chodzi o rekuperator, to nie znam się na modelach, ale powinien mieć możliwość włączenia mega ssania jeśli przypalisz patelaszkę, więc wydajność 300m3/h nie będzie przesadą, a 250-ka może być za słaba, albo właśnie w sam raz.

Co do przewodów, to dobór najłatwiej zrobić chyba tak. Masz np. króciec w centrali fi 160mm, czyli 20096mm2. Jeśli zastosujesz kanały 63mm (w środku), to ich przekrój wynosi 3115mm2 i stanowi około 1/6 powierzchni króćca głównego. Zatem można zastosować 6 przewodów nawiewnych czy wywiewnych, o mniej więcej równych długościach i będzie dobrze. Na najwyższym biegu każdy taki przewód będzie nawiewał lub zasysał około 41,6 m3/h powietrza i sam zdecydujesz gdzie jaki przewód doprowadzić, pamiętając właśnie o tym przepływie. Dla kanałów fi 75 masz 4415mm2, więc możesz zastosować 5 przewodów i każdy przepuści max 50m3/h. Proste! Możesz jeden z takich przewodów doprowadzić do dwóch pomieszczeń, więc można połączyć WC i przedsionek, albo garderobę i pomieszczenie techniczne. Takie połączenie potrafi co prawda przenosić dźwięki, ale to nie problem w tym przypadku.

Co do prędkości powietrza w kanałach, to na maksymalnym biegu wynosi ona 5m/s, a przy użytkowaniu normalnym na poziomie 100m3/h dla całego domu daje to 40%wydajności 250-ki i 2m/s w kanałach. Wydaje się więc, że 250-ka będzie dla Ciebie najlepsza.

Komentarze